Borówka amerykańska – zdrowie w niebieskim kolorze

Borówka amerykańska, znana również jako borówka wysoka, jest rośliną wieloletnią z rodziny wrzosowatych. Cały krzew może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów, owoce zaś są miękkie, okrągłe i bardzo słodkie, w kształcie kulek, łudząco przypominające jagody leśne.
Owoce borówki wysokiej to bardzo bogate źródło witamin A, B, C, E i PP. Zawierają także duże ilości cynku, potasu, miedzi, magnezu i żelaza, więc świetnie sprawdza się u osób z niedoborami witamin i minerałów.Są niskokaloryczne, więc mogą je spożywać osoby, które dbają o linię, a wręcz powinny, ponieważ borówka amerykańska fantastycznie wpływa na regulację trawienia, jest zbawienna dla pracy jelit pomaga w walce z pasożytami.

Uprawa borówki amerykańskiej w Polsce nie jest dość popularna, ze względów wymagań glebowych rośliny. Przede wszystkim odczyn pH ziemi, w której mamy zamiar zasadzić krzew powinien być kwaśny, czyli ( pH 3-5 do 4,5 maksymalnie 5,0). Uzyskanie naturalnego, kwaśnego podłoża nie jest łatwe, co także zniechęca do uprawiania plantacji borówki. Jeżeli nie mamy gleby torowej na obszarze, gdzie zamierzamy posadzić sadzonki, należy wówczas rok przez zaplanowanym ukorzenianiem, zakwasić dany obszar ziemi,.W przypadku, gdy uprawa została założona w glebie neutralnej lub zasadowej, wystarczy zdjąć wierzchnią warstwę ziemi i ubytek wypełnić torfem.
Sadzenie borówki amerykańskiej najlepiej przeprowadzić do gleby przepuszczalnej. Wskazana jest zawartość około 10% próchnicy, jednakże nie jest to warunek konieczny. Poza odpowiednim pH, borówka amerykańska nie ma innych problemowych wskazań. Należy jednak pamiętać o odpowiednim nasłonecznieniu plantacji. Jeżeli planujemy sadzenie borówki amerykańskiej, należy wcześniej dobrze zaplanować stanowisko. Powinno być dobrze nasłonecznione, a w przypadku bardziej wrażliwych odmian, również osłonięte przed wiatrem. Należy także zwrócić szczególną uwagę na preferencje danej odmiany, ponieważ może okazać się, że jest ona wrażliwa na chłód i nie nadaje się do uprawy w warunkach klimatycznych typowych dla części kraju, zamierzamy posadzić sadzonki borówki wysokiej.
	uprawa borówki amerykańskiej
Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pielęgnacja w zasadzie opiera się się na podlewaniu, choć zdarzają się wyjątki.
Obficie należy podlewać te odmiany, które są bardziej wrażliwe na suszę. W przypadku innych rodzajów, wystarczy doprowadzić im wodę w czasie lata i długotrwałych braków opadu. Niedobór wody jest najczęstszym powodem obniżenia jakości i ilości plonów.

Kolejnym punktem, który sprawia, że uprawa borówki amerykańskiej może wydawać się kłopotliwa, jest nawożenie. Nawożenie warto przeprowadzać nawet na działkach przydomowych gdzie borówka pełni bardziej rolę ozdobną, Na rynku dostępne są liczne preparaty przeznaczone dla specjalnie dla borówki amerykańskiej, które nadają się dla roślin nawet w formie sadzonki.

Może Ci się również spodoba