Co to jest norma iso 9001 i jak wpływa na naszą firmę?

norma iso 9001

Każda szanująca się firma powinna posiadać system zarządzania jakością. Nie może to być jednak dowolny system, ale taki, który posiada odpowiedni certyfikat. Najpopularniejszy z nich reguluje norma iso 9001. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim jest międzynarodowa oraz można ją wprowadzić do małych, jak i dużych firm. Nie jest sprofilowana ani skierowana do żadnej konkretnej grupy przedsiębiorstw. Czy wszystkie firmy muszą ją posiadać?

Jak działa norma iso 9001?

Dokładną zasadą działania certyfikatów takich jak norma iso 9001 zajmuje się specjalny pracownik specjalizujący się w sprawach zarządzania jakością, na przykład audytor wewnętrzny. Najważniejsze jest to, żeby dana firma posiadała wszystkie wymagane dokumenty. Bez nich nie uda się przejść żadnej kontroli z urzędu. Pilnowanie jakości oferowanych produktów jest bardzo ważne, dlatego warto inwestować w takie systemy i certyfikaty.

norma iso 9001

Jakość przede wszystkim

Każda firma powinna zadbać o odpowiednią kontrolę jakości sowich produktów. Właśnie do tego celu służy norma iso 9001, ale jest to tylko jeden z wielu możliwych certyfikatów i norm. Nie każdy przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę, jak złożone są tego typu zagadnienia, dlatego warto zatrudnić specjalistę w tej dziedzinie, który dopilnuje, żeby wszystkie aspekty były przestrzegane.

Norma iso 9001 a inne certyfikaty iso

Wdrożenie tego typu systemów zawsze łączy się z nową organizacją schematu pracy w firmie. Być może pracownicy będą potrzebować czasu na przyzwyczajenie się. Żeby uprościć cały proces, warto zorganizować specjalne szkolenia dla pracowników, podczas których dowiedzą się wszystkich szczegółów na temat wprowadzanych zmian. Dodatkowo przez pierwsze kilka dni od wprowadzenia nowości warto, by pracownicy posiadali dodatkowe materiały, które ułatwią im funkcjonowanie w systemie.

Może Ci się również spodoba