Historia druku – odpierwszej matrycy do druku UV.

Ten artykuł poświęcony będzie wymysłowi, który zdobył w bardzo szybkim tempie możliwie cały świat. Gdyby nie owa technika odnaleziona ponad tysiąc lat temu, czytelnik nie zdołałby odczytywać owego wpisu. Mówimy tu, naturalnie o druku.

druk UV

Dziejowe kłamstwo kto właściwie był pierwszy?

Sądzę, iż najlepiej będzie rozpocząć od przybliżenia sprawdzanego zagadnienia. Drukiem określamy kilkunastokrotne odbicie tekstu z formy na płat papieru, albo możliwie na inne podłoże drukowe. W nowoczesnych terminach tą nazwą definiuje się także potocznie wszystką odbitkę drukową, czyli, inaczej mówiąc, kopię.
Wstępne postacie tej technologii możemy odnaleźćkiedyś w dawnym Egipcie, a również Sumerze. Blisko 2,5 tysiąca lat przed naszą erą zaczęto wykorzystywać powszechnie stemple , jakie umożliwiały ówczesnym skrybom na wielokrotne kopiowanie tego samego dzieła. W kolejnych epokach u wielu kultur znajduje się podobne wynalazki. Pomimo tego pierwszą wydrukowaną w nowoczesnym pojmowaniu tego słowa książką była Sutra Diamentowa, która była antycznym, indyjskim pismem przetłumaczonym na mandaryński. Natomiast 54 lat po wydrukowaniu tego rodzaju dzieła poczęto na masową skalę tworzyć drukowane wiersze oraz kalendarze.

druk na szkle

Drukarstwo w dzisiejszych czasach.

więc zauważamy, przekłamaniem jest, że rzekomo druk został odnaleziony przez pewnego niemieckiego złotnika. Niemniej wypada w tym miejscu zwrócić mu cześć i potwierdzić, iż opatentował to na własną rękę i nie zapożyczał z inspiracji kultury dalekiego wschodu.

W dzisiejszych czasach druk jest ani trochę różny od powyższego, który zaczął się szerzyć 5,5 wieków temu po terenie Europy. Powszechnie stosuje się chociażby druk UV, który dopuszcza stworzenie odpornych i o wiele bardziej ładnych wpisów na tradycyjnej kartce papieru. Na dodatek treść jest prawie że zawsze pisana najpierw na komputerze, a drukowany dopiero później. W ostatnim czasie coraz niezwykle słynny jest druk na szkle.

Może Ci się również spodoba