Kuracja bezglutenowa – co można jeść?

Wiele osób nie akceptuje glutenu, co zobowiązuje ich do trzymania się jadłospisu bezglutenowego. Jednakże nie wszyscy mają pojęcie, które towary nie mają glutenu i jakie zdołają swobodnie spożywać.


Dieta bezglutenowa powinna być zasobna w kukurydzę, ryż, ziemniaki, soję, proso, grykę, soczewicę, fasolę, orzechy, mięso, owoce i warzywa. Będąc na takiej diecie nie powinniśmy spożywać pszenicy, orkiszu, jęczmienia, żyta oraz artykułów, jakie zwierają te zboża.
Należy jednak podkreślić, że dieta tego gatunku nie bywa prosta w stosowaniu. Należy usunąć z jadłospisu nie tylko artykuły, jakie pozostały w.w., lecz także zwracać uwagę na produkty, które mogą obejmować chociaż częściowe dawki glutenu. Dieta bez glutenu skierowana bywa zazwyczaj dla ludzi, którzy posiadają uczulenie na gluten bądź cierpią na celiakię. Są to dwa różne problemy, które zawierają się w pojęciu nietolerancyjności żywnościowej i nie da się ich wzajemnie pomylić. W sklepach bezglutenowych jest obecnych mnóstwo artykułów, które pomimo, że mają nazwę żywności bezglutenowej bywają zanieczyszczone. Stąd chcąc zakupić żywność bezglutenową kupujmy produkty takie jak: mąka bezglutenowa, na której torebce jest licencjonowany znak przekreślonego kłosa. Produkty z tym symbolem są objęte skrupulatną kuratelą stowarzyszeń ciepiących na celiakię.

Sklep bezglutenowy, jaki sprzedaje artykuły żywnościowe dla osób, które cierpią na uczulenie pokarmowe albo celiakię objęte bywają również podobnym dozorem, z tej przyczyny pomyślnie zdołamy wykonywać tam sprawunki, bez trwogi o nasze zdrowie.

Na końcu chcielibyśmy jeszcze zaakcentować, iż jadnospis bezglutenowy nie jest dietą na schudnięcie. Kaloryczność produktów nie posiadających glutenu jest nadzwyczaj analogiczna do klasycznych artykułów. Mamy nadzieję, iż wyklarowaliśmy czym jest żywność bezglutenowa, a także co wolno spożywać, a czego nie należy.

Źródło: www.organiczne24.pl

Może Ci się również spodoba