Niepełnosprawny szuka pracy

Poszukiwanie zatrudnienia jest stresujące i czasochłonne. Proces, podczas którego niepełnosprawny szuka pracy, może być jeszcze bardziej wymagający przez wzgląd na dodatkowe przeszkody. Dlatego ważne jest, aby osoba z niepełnosprawnościami wiedziała, czego może oczekiwać od pracodawcy, co w efekcie ułatwi znalezienie odpowiedniej posady.

Dostosowany czas pracy

Osoba z niepełnosprawnością ma prawo oczekiwać od pracodawcy odpowiedniego czasu pracy.  W zależności od potrzeb, zmiana może być zarówno krótsza, jak i nie obejmować godzin nocnych. Jednakże, jeżeli niepełnosprawny szuka pracy w ochronie, zakaz pracy w nocy już nie obowiązuje.

Niepełnosprawny szuka pracy

Dodatkowy urlop i dni wolne

Na każdym stanowisku pracy osoby z niepełnosprawnością o stopniu znacznym lub umiarkowanym mają prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego oraz dodatkowych dni wolnych. Warto sprawdzić, czy firma, gdzie niepełnosprawny szuka pracy, respektuje ten przywilej.

Dodatkowa przerwa w ciągu dnia

Nieocenioną informacją w sytuacji, gdzie portal ogłoszeniowy dla osób z niepełnosprawnością, może okazać się prawo do dodatkowej przerwy w czasie pracy. Dodatkowe 15 minut odpoczynku od obowiązków może okazać się niezwykle potrzebne i pozwolić na aktywizację osób, które po potrzebują regularnego odpoczynku. Mając umowę o pracę, taka przerwa przysługuje każdemu, kogo dobowy wymiar pracy to co najmniej 6 godzin. Należy jednak pamiętać, że tyczy się to osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Warto wspomnieć, iż przerwa należy się pracownikowi  w trakcie pracy, a nie przed jej rozpoczęciem lub po zakończeniu. Zobacz https://poltalento.pl/

Może Ci się również spodoba