Zbiór porad dla ludzi, jacy chcą przeistoczyć swą działalność w spółkę

Niesłychanie często przed przedsiębiorcą posiadającym jednoosobową spółkę gospodarczą – zwłaszcza przed tym, jakiego firma zaczyna prężnie się rozwijać – pojawia się dylemat, czy nie wygodniej będzie zmienić swą firmę w spółkę z zawężoną odpowiedzialnością.

Istnieją trzy rozwiązania na przeprowadzenie tego typu zamiany swojej działalności:
1) Stworzyć zupełnie nową jednostkę, która wchłonie
istniejącą firmę;
2) Aportować firmę do organizacji;
3) Przeistoczyć firmę w organizację na mocy art. 551 § 5 Statutu spółek handlowych.

Wobec tego – jak przekształcić działalność w spółkę?

Tego typu przeistoczenie firmy nie bywa jednak wcale takie łatwe – wytwarza dużo wydatków i może przebiegać nawet parę miesięcy. Prawidłowo zatem przygotować się na niezły wydatek oraz uzbroić się w wytrwałość… .

A więc kolejno. Najpierw trzeba przygotować projekt przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę z o.o. Najważniejsze, by w tego typu pliku znalazła się wycena majątku przedsiębiorstwa na dzień jego przeistoczenia. Dowód tego typu musi poświadczyć notariusz, potem trzeba przekazać go biegłemu weryfikatorowi, jaki w ciągu dwóch miesięcy ma dowód ów przeanalizować.

W dalszej kolejności wypada przyrządzić oświadczenie o przekształceniu, spisać statut spółki, wycenić majątek właściciela a także utworzyć sprawozdanie finansowe dotyczące ostatniego miesiąca działalności, wszystko okraszone dobrą datą.

Z kolei, po zaakceptowaniu programu, należy powołać odnogi spółki (przede wszystkim zarząd, jaki jest w stanie być nawet jednoosobowy) oraz zatwierdzić akt założycielski. Następnie powinno się zjawić się w KRS plus przejść odpowiednią procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę


Ostatnim etapem przeobrażenia jednoosobowej działalności w spółkę będzie wyeliminowanie jej z listy CEIDG. I gotowe!

Może Ci się również spodoba