Czy warto testować pompy wtryskowe?

Warto zdecydować się na regularne testowanie pomp wtryskowych, ponieważ, mimo że awaria tego urządzenia należy do rzadkości, wciąż jest ona możliwa. Na ich stan techniczny może wpływać kilka czynników. Żadnego z nich nie powinno się ignorować.

testowanie pomp wtryskowych

Najczęstsze powody awarii pomp wtryskowych

Pierwszym z nich jest wybieranie paliwa złej jakości. Jeśli używa się go przy każdym tankowaniu, może ono doprowadzić do powstania zabrudzeń na pompie. Zapominanie o regularnym wymienianiu filtra paliwa, jak i oleju silnikowego również może przyczynić się do sytuacji, w której testowanie pomp wtryskowych będzie koniecznością. Czynnikiem, który najczęściej powoduje problem, jest ignorowanie faktu, że części zużywają się podczas codziennej jazdy. Taka usterka może być początkowo prosta w naprawie, jednak po długim czasie odkładania przeglądu na później, testowanie pomp wtryskowych będzie o wiele bardziej kosztowne.

Sposoby testowania

Testowanie pomp wtryskowych może zostać przeprowadzone na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest skorzystanie z testera diagnostycznego. Podpina się go do gniazda samochodowego, a następnie program dedykowany do takich zadań analizuje samodzielnie pracę podzespołów, które wchodzą w skład układu wysokiego ciśnienia. Testowanie pomp wtryskowych powinno się odbywać na postoju, z równoczesnej pracy silnika w różnych obciążeniach. Żeby można było naprawić uszkodzoną pompę wtryskową, powinno się ją wcześniej wymontować. Pozwala to na zlokalizowanie możliwych uszkodzeń mechanicznych oraz nieszczelności. W następnej kolejności należy rozłożyć urządzenie na poszczególne elementy, dokładnie je wyczyścić i sprawdzić ich parametry na stole probierczym. Poprzez testowanie pomp wtryskowych można stwierdzić, jaki jest ich dokładny stan techniczny.

Dowiedz się więcej: https://autoelektronika.pl/tester-pomp-wtryskowych-silnikow-zs-autoelektronika

Możesz również polubić…